İNANÇ (28.2)

MÜMTAZ : Bu ritüeller esnasında bedene tanrının ya da ataların ruhlarının girdiğine ve onların dilinden konuştuğuna inanılır. Söylenen genellikle anlaşılmaz. Bu söylenenlere glossalalia denir. Yani bilinmeyen ya da unutulan bir bir dilde konuşmak. Videoda dikkatinizi çekmek istediğim diğer husus, çevrede bulunanlarca ritüelde yer alan kadının omurgası boyunca kafasına doğru adeta görünmez bir şeyin çıkmasına yardım edilmeye çalışılması ile insanların kafalarının üstü, alın boynun arkası ve bedenlerinde ki belli bölgelere yapılan temaslara karşısında gösterdikleri reaksiyonlardır. 

MÜMTAZ : Bunlar karşımıza yoga, reiki gibi alanlarda da karşımıza çakralarkundalini olarak çıkan zımbırtılardır. Bunlar üzerine sonra konuşuruz. Benzer bir ritüel için bu kez Venezuala’ya uzanalım.

Play Video

KAAN : (Gülerek) Tırstım şerefsizim. Neler iziliyoruz biz yahu.

MÜMTAZ : (Gülerek) Görmediğiniz şeylere inanmıyordunuz ya siz hayırdır neden tısıyorsunuz ?

KAAN : (Gülerek) Ya tamam da sonuçta da bir şeyler oluyor yani.

MÜMTAZ : İşte düşünce olarak olmanızı istediğim noktaya geldiniz. Ne olduğunu bilmeseniz de ortada bir şeylerin olduğu çok açık öyle değil mi ? Şimdi konunun daha farklı boyutlarını görmek için videolarımıza devam edelim ve yine Haiti’den bir video izleyelim.

MÜMTAZ : Bunlar karşımıza yoga, reiki gibi alanlarda da karşımıza çakralarkundalini olarak çıkan zımbırtılardır. Bunlar üzerine sonra konuşuruz. 

Play Video

MÜMTAZ : Burada dikkatimizi çekenler yine kurban kanı içmeler, bu kanı elbiselere sürmeler ve kutsal nehrin suyuna girerek yaşanan trans halleri. Bu videoyu size izletmiş olmamın asıl nedeni ise antik dinlerde yer alan kahinlik kavramını anlayabilmek içindi. Videonun son bölümünde batılı bir kadının, bedenine ruh giren bir voodoo rahibesiyle olan diyaloğuna şahit oluyoruz. Rahibe daha önce hiç görmediği bu kadının annesinin hasta olduğunu, nefes alma güçlüğü çektiğini ve hastahanede olduğunu söylüyor. Batılı kadın için bu büyük bir sürpriz. Nasıl bilebilir ki tüm bunları ?

KAAN : Nasıl bilecek yahu bilemez. Bir kız arkadaşım gitmişti böyle birine. Demişti ki “Kadın daha kapıdan girince neden geldiğimi söyledi şok geçirdim.” (Gülerek) Sonra o şokla bunun 10.000 tl’sini de alıvermiş kadın. Sonra öğrenmiş ki kadın bekleme odasına gizli mikrofon koyup dinliyormuş insanları. Orada duyduklarını da millete geri satıyormuş.

MÜMTAZ : Sizin söylediğinize diyecek bir şey yok. Etrafta bu şekilde iş yapan ve kendine medyum diyen bir dünya şarlatan var. Benim kast ettiklerim ise bazı gizli ilimler ile uğraşan ve sizin hakkınızda kimsenin bilemeyeceği şeyleri bilebilen şarlatanlar. Tabi ki bu durum yine bir imtihan vesilesi. Bunun da detayını ileride konuşacağız. (Gülerek) Şimdi rotamızı Meksika’da satanist ayinlere çevirelim.

Play Video

MÜMTAZ : Mizansen yine aynı. Su kaynakları, mağaralar ya da izbe yerlerde yapılan riüeller. Altı köşeli yıldızlar, pentagramlar, kurbanlar, kan içmeler, keçi kafaları vesaire. Burada ekstradan dikkat çekmek istediğim ilk şey senkretik dinlerin oluşumuna somut olarak şahit olduğumuzdur. Amcanın duvarlara resimleri çizdiği yaratıkların isimleri neydi ? Yehovah, Adonai, Lucifer, Satan. Yahudilik ve hıristiyanlıkta tanrı ve şeytanın isimleri olarak kullanılan isimler burada bambaşka bir mizansende yer almaktadırlar. Aslında bunlar yahudi ve hrıstiyanlığa da yunan ve roma mitolojilerinden girmiştir.

Dikkat çekeceğim ikinci nokta da pentagramın boyutlar arası geçiş için için portal olarak kullanılmasıdır.

Hristiyanlık ve satanizm demişken bir video daha izleyelim. Videoda göreceklerimiz özetle şunlar. Önce hrıstiyanlıktan satanizme sonrada müslümanlıktan satanizme geçmiş bireyleri göreceğiz. Bu noktada lütfen şu soruya mantıklı bir cevap verin. İnsanın hrıstiyan ya da  müslüman iken ateizme, deizme falan geçmesini anlayabiliriz. Ama nasıl olur da bu dinlerden çıktıktan sonra tam aksi istikamete yol alabilirler ?

Play Video

MÜMTAZ : Videolarda duyup gördüklerimiz yine benzer şeyler. İnancın temelini oluşturan ritüeller, meditasyonlar, grup seks ayinleri, kemikler, kafa tasları, vizyonlar…. 

(Gülerek) Neyse metafizik dünya turumuza devam edelim. Şimdiki durağımız Zambia.

Play Video

MÜMTAZ : Yine un ile çizilmiş dairelerin içinde trans halinde insanları görüyoruz. Sırada ki durak Nijerya.

Play Video

MÜMTAZ : Bu aslında uzun bir belgeselin bir kısmı. Yani söylenecek yine çok şey var ama özetle dikkatinizi çekmek istediklerim sırasıyla şunlar. Yine bir nehir ve onun tanrıçasından söz ediliyor. Yine kurban var, yine kan içme var ve yine keçi kurban ediliyor. Tanrının bir odada olduğu düşünülüyor ve ona meyve vesaire gibi sunular hazırlanıyor. Tanrılar tıpkı antik çağlarda olduğu gibi put formlarında. Ritüellerin yapıldığı yerler izbe yerler ve pislik içindeler. Şimdi turumuza son verelim ve dinlerin senkretik ilerleyişine bir örnek daha vermek için Amerika’ya uzanalım.