İNANÇ (28.6)

MÜMTAZ : Kabala -Mistiklerin Yolu kitabının doğaüstü rehberler kısmından küçük bir pasaj alalım :

 Yahudi mistik yaşamındaki en şaşırtıcı doğaüstü olaylardan biri, bazı kabalacılara doğaüstü bir rehberin (maggid) görünmesidir… İlahi maggid kabalacının ağzından kendi sesiyle mesajlarını iletiyordu…. Cuma akşamları sinagog ibadetlerinden sonra Rabbi Caron’un evinde biraraya gelen büyük topluluklar, o trans halindeyken ağzından dökülen ilahi açıklamalara tanıklık ediyorlardı.

Metafizik varlıklar ile kurulan bu iletişim yahudi kabalasının özüdür. Nitekim 12. yüzyıl ait olan ve kabalaya bugünkü şeklini veren Sefer Bahir‘in (Işık Kitabı) Nehvuniah Ben Hakana’nın trans halinde verdiği söylevlerin kaleme alınması olduğu bilinmektedir. Kabalanın diğer önemli kitapları olan Sefer Yezirah ve Zohar‘da da sürekli metatron isimli baş meleğin rol oynadığı merkabah meditasyonu denilen şamanik translar görülmektedir. Kabalist ayinlerde kullanılan bir altara yani sunağa da bir göz atalım.

MÜMTAZ : Görüldüğü üzere kullanılan pentagram, 6 köşeli yıldız gibi semboller ya da demir bıçak/kılıç, buhur/tütsü gibi materyaller yine aynı.

Merkabah, kundalini yılanı gibi kavramlar, yoga ve reikinin de temel kavramlarıdır demiştik. Kundalini yılanının omurga üzerinde yükseltilmesi aydınlanmanın yolu olarak görülür. Bu yılanı firavun başlıklarında gördüğümüz yılanlardır aynı zamanda.

MÜMTAZ : Bu konuda piyasada  yer alan bir kaç kitap görüyoruz. Sadece kapakları dahi içerikleri hakkında fikir yürütmek için yeterli öyle değil mi ? Modern dünya insanı islamiyet ya da hrıistiyanlık gibi dinlerden uzaklaştırılarak bu tarz new age dinleri ya da yönelimlerinin peşinden gitmeleri için yönlendiriliyorlar. Yaşadıkları bazı doğaüstü tecrübeler de onları daha da cezbediyor. Mesela şu videoya göz atalım.

Play Video

MÜMTAZ : Bu videoda da ablamızın enerji yollarının açılmasını, arınmasını falan görüyormuşuz. Tabi bu kağıt üzerinde olan. Bu meditasyonlarda da ellere pentagramlar çizilir, şifalar aktarılır, kundalinileri yükseltilir, kilometrelerce uzaktan temas kurulur vesaire. Aslında olanı söyleyeyim. Videoda gördüğümüz şey temelde Venezuela’da gördüklerimiz ile tamamen aynı. Sadece ambalaj farkı var.

Şimdi Bu kundalinilerin, çakraların, meditasyonların memba olan coğrafyaya yani Hindistan’a bir uzanalım.

Play Video

MÜMTAZ : (Gülerek) Videoda yer alan ortam yoga kurslarında anlatılanlara pek benzemiyor he. Atalarının ruhunun içinde olduğuna inandıkları farelerle aynı tabaktan yemek yiyen vatandaşlar… (Gülerek) Bu konseptte bir mekan açsak Nişantaşı’ında tutar mı acaba ? 

Video hakkında dikkat çekeceğim bir şey yok. (Gülerek) Siz artık konsepti anladınız zaten. Sadece kundalini nedir ona bakalım. Shiva eril enerji kabul edilir iken, Shakti ise dişil enerjidir. Bu yılan kök çakra yani kuyruk sokumunda yer alan Muladhara çakrasında yer alır. Burası Shakti’nin merkezidir. Kundalini enerjisi en alt çakra olan Muladhara Çakrasından başlayarak sırasıyla tüm çakralardan geçirilerek taç çakraya yani Sahasra çakrasına yani Shiva’ya yükseltilir. Eril ve dişil enerji bütünleşmiş olur. Kundalini enerjisinin uyandırılması sonucunda insan aydınlanır ve reenkarnasyon sürecinden çıkarak tanrısallık kazanır. Eğer bu aydınlanmayı yaşayamazsa şansını tekrar denemek için reenkarne olur. İnancın özeti bu. (Gülerek) Akıl akıl, gel peşime takıl tadında bir şeyler işte.

MÜMTAZ : Tüm bunların yahudi kabalasının da özü olduğunu söyleyebiliriz. İsimler değişse de konsept tamemen aynıdır. Shiva’nın yerini Malkuth alır, Shakti’ninkini ise Kether. Kundalini ise Shekinah olmuştur. Görselde sephirot ağacı üzerinden temayı görebiliyoruz. Burada dikkatinizi çekeceğim husus tekamül için ışığın sephirotlardan belli bir sırayla geçmesi gerektiğidir. Bu sephirotların her biri bir melek ve gezegen ile ilişkilidir. 2001: A Space Odyssey filmi hakkında konuşurken bu bilgiyi hatırlatacağım size.

KAAN : Oyy ! Bayılırım o filme. Şimdi söyleyin ya çok merak ettim.

MÜMTAZ : (Gülerek) Zamanı gelince. Bakalım bayıdığınız filmde aslında nelerin anlatıldığının ne kadar farkındaymışsınız.

Çıktığımız inanç turumuzda sondan bir önceki durağımız İngiltere. Stonhenge druidlerinin mekanı.

Play Video

MÜMTAZ : Konsept yine aynı farkettiğiniz üzere. Un ile çizilen halkalar, kuru kafalar, tanrılara yapılan sunular, onlar ile yapılan görüşmeler, pentagramlar… (Gülerek) İngiltere kraliçesi bu druid büyücülerinin şefi olarak kabul edilir bilir misiniz ? Aynı zamanda hükümetin de başıdır. Aynı zamanda angilikan kilisesenin de başıdır. Böyle bir durumun biz de olduğunu bir an olsun düşünebilir misiniz ? Kendimizi aşağılamaktan ve ortadoğu bataklığı-laiklik tandaslı nutuklar atmaktan ne zaman kurtulacağız acaba ?

Neyse.. İnanç yolculuğumuz son durağı ise şamanizmin yuvası olan orta asya. Şamanizm hakkında derlenen bir kitabın yazarına kulak verelim.